BSF 11. Foruma „Sabiedrības līdzdalība kā demokrātijas pilnveides iespēja Latvijā un Eiropas Savienībā” kopsavilkums (Rīga, 20.07.2012)

2012. gada 20. jūlijā Rīgā, Arodbiedrību mājā, Bruņinieku ielā 29/31 notika Eiropas progresīvās izpētes fonda (FEPS) un Brīvības un solidaritātes fonda (BSF) rīkots forums „Sabiedrības līdzdalība kā demokrātijas pilnveides iespēja Latvijā un Eiropas Savienībā”.

Forums sastāvēja no divām daļām – pirmajā uzstājās eksperti , kuri atbildēja arī uz auditorijas uzdotajiem jautājumiem, bet otrajā notika spraiga diskusija starp parlamenta partiju pārstāvjiem un auditoriju.

Forumā kā pirmā ieskatu esošajā situācijā un nākotnes perspektīvās deva PROVIDUS pārstāve un politoloģe Linda Jākobsone. Biedrības PROGRESĪVIE vadītājs Ansis Dobelis uzskatāmi pastāstīja par līdz šim Latvijā notikušajiem referendumiem un to, kā tautas nobalsošanu nākotni varētu ietekmēt plānotās izmaiņas likumdošanā. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers deva ieskatu arodbiedrību darbā, izmantojot dažādus līdzdalības instrumentus, tādējādi atklājot gan Latvijas iespējas, gan šķēršļus. Haralds Baumans-Haske (Harald Baumann-Hasske), Jurists, EUSONET prezidents klātesošos iepazīstināja ar jauno ES līdzdalības instrumentu – parakstu vākšanu petīciju atbalstam. Viņš uzsvēra, ka konkrētā iniciatīva ir jauna un, izvērtējot pirmos rezultātus, var secināt, ka tā ir bijusi nepieciešama un varētu vēl tikt pilnveidota. Mārcis Rubenis, Iniciatīvu portāla Manabalss.lv pārstāvis iepazīstināja ar līdz šim paveikto un prezentēja arī jaunas līdzdalības formas internetā, ko sadarbībā ar manabalss.lv savā darbā izvēlas integrēt arvien vairāk Latvijas pašvaldību. Savukārt, Karīna Voronova, Latvijas Jaunatnes padomes (LJP) valdes locekle ziņoja par diskusiju, kas notiek jaunatnes organizāciju vidū par iespējām piešķirt vēlēšanu tiesības jau no 16 gadu vecuma.

Forumā tā dalībnieki centās rast atbildes un meklēt kopsaucējus par līdzdalības instrumentu attīstību nākotnē gan Eiropas Savienībā, gan Latvijā. Tika runāts par jau pieņemtajiem līdzdalības instrumentiem un tiem, kas ir izstrādes un diskusiju stadijā. Ļoti spraiga diskusija izvērtās par aktualitātēm Latvijas kontekstā – aktuālajām izmaiņām referendumu ierosināšanas un finansēšanas kārtībā, ieceri jau pavisam drīzā nākotnē Latvijā ieviest iespēju vēlēšanās piedalīties ar interneta starpniecību, kā arī ieguvumiem un zaudējumiem no jauniešu piedalīšanās vēlēšanās no 16 gadu vecuma.

Attiecībā uz aktuālāko diskusijas tēmu saistībā ar Latvijas valdošo partiju vēlmi ierobežot iespējas rosināt tautas nobalsošanas par dažādiem jautājumiem, izskanēja gana skarbi foruma dalībnieku viedokļi. Kopumā tika secināts, ka ieviest ierobežojumus referendumu rosināšanai faktiski nozīmē palielināt naudas ietekmi uz politiskajiem procesiem valstī. Tādā gadījumā ierosināt referendumus vairs nevarēs atļauties nedz arodbiedrības, nedz pensionāru apvienības, nedz vairākums citu Latvijas aktīvo pilsoņu organizāciju – tie kļūs par oligarhu un ārvalstu fondu atbalstītu grupējumu prerogatīvu. Uz tāda fona īpaši divkosīgi šķiet šo pašu izmaiņu iniciatoru priekšvēlēšanu solījumi veicināt tautas iesaistīšanu politikā un mazināt oligarhu un atsevišķu lielvalstu ietekmi uz politiskajiem procesiem Latvijā.

Forums kalpoja kā laba diskusijas platforma dažādām sabiedriskām organizācijām un arodbiedrībām, dodot iespēju uzklausīt gan ekspertu viedokļus gan klātienē uzrunāt politisko partiju pārstāvjus. Foruma gaitai tiešraidē bija iespējams sekot vienā no Latvijas lielākajiem interneta ziņu portāliem www.tvnet.lv, kas rosināja saturiskas diskusijas dažādās sociālo mēdiju platformās. Kā būtisku ieguvumu forumam jāmin tieši tā norisei izvēlētais laiks, kas sakrita ar diskusiju publiskajā telpā par Latvijas līdzdalības instrumentu attīstību un īpaši tautas nobalsošas mehānismu. Foruma video ierakstu iespējams noskatīties www.bsf-latvija.lv.

Citi materiāli

Izmantoto prezentāciju arhīvs (.zip; 2,38 MB)