Prezentē pētījumu par nepieciešamo pretdarbību Krievijas propagandas ietekmei ES un austrumu partnervalstīs

001

Šonedēļ ir izdots pētījums un ekspertu rakstu krājums “Resisting foreign state propaganda in the new information environment: The case of EU member states, Russia and the  Eastern partnership countries”.

Publikācijā apskatīta virkne jomu, kurā nepieciešami uzlabojumu, lai demokrātijas Eiropas Savienībā un tās pierobežā spētu sevi aiztāvēt no autoritāru valstu propogandas. Petījumā uzsvērts, ka neskatoties uz to, ka pēc notikumiem Krimā ir uzsāktas virkne labu iniciatīvu šajā jomā, ir vērojams, ka politiķi sāk pierast pie esošās situācijas un atbalsts mēdiju stiprumam, iedzīvotāju lasītprasmes veicināšanai var samazināties. Šāda tendence ir ļoti bīstama, jo kopumā nav notikušas būtiskas izmaiņas nedz ģeopolitiskajā situācijā, nedz iedzīvotāju prasmē lietot plašsaziņas līdzekļus.

„Ļoti svarīgi ir jau skolu mācību programās paredzēt kritiskās domāšanas un mediju lasītprasmes attīstīšanu skolēniem. Tikai šādi ilgtermiņā var pasargāt sabiedrību no agresīvas propogandas ietekmes”, komentē Brīvības un solidaritātes fonda vadītājs Ervins Labanovskis.

Publikācijas prezentācijā Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītājs Roberts Putnis minēja, ka „Būtisks faktors mediju vides spējai pretdarboties propagandai ir mediju darbības ekonomiskie priekšnosacījumi. Latvija šobrīd izstrādā jaunas mediju atbalsta formas. Tā 2017.gadā tiks izveidots fonds mediju darbības atbalstam, savukārt līdz 2016.gada beigām tiks izstrādāti scenāriji sabiedrisko mediju iziešanai no reklāmas tirgus. Ir paredzēts arī vērtēt institucionāla atbalsta modeļus un nodokļu politikā pievērst mediju īpašajām demokrātiskajām funkcijām atbilstošu uzmanību.”

Pētījumu sadarbībā ar ekspertiem un žurnālistiem no visas Eiropas veica Brīvības un solidaritātes fonds (BSF) un Eiropas Progresīvo pētījumu fonds (FEPS). Publikācijā apkopoti dažādi viedokļi, pētījumi, redzējumi un to analīze, kuru iecerēts iesniegt Eiropas Parlamenta, Eiropas komisijas un nacionālo valdību pārstāvjiem kā rekomendācijas cīņai ar ārvalstu propagandu.

Foto galerija no pētījuma prezentācijas:

BSF Pētījuma prezentācija

Lai saņemtu drukātu publikāciju, aicinām pieteikties, rakstot uz e-pastu info@bsf-latvija.lv.

Papildus jautājumu gadījumā lūdzam kontaktēties, zvanot uz tālr. +371 29199982.

Informāciju sagatavoja

Brīvības un Solidaritātes fonds