BSF 4. forums: Valsts sektora reformas: mazākas izmaksas, lielāka efektivitāte – veiksmīgie piemēri Austrumeiropā

2009. gada 11. decembrī Rīgā, viesnīcā “Rīdzene”, Reimersa ielā 1, notiks Eiropas progresīvās izpētes fonda un Brīvības un solidaritātes fonda rīkots forums “Valsts sektora reformas: mazākas izmaksas, lielāka efektivitāte – veiksmīgie piemēri Austrumeiropā”. Šis būs jau fonda 4. forums, un tajā piedalīsies dažādu jomu eksperti, kas kopā ar pārējiem dalībniekiem risinās jautājumus par labu valsts pārvaldību.

Līdz ar ekonomiskās krīzes padziļināšanos Latvijas valdība ir spiesta arvien vairāk samazināt publiskā sektora izdevumus. Arī nākotnes prognozes ir visai pesimistiskas, kas norāda uz to, ka turpmāk būs nepieciešams to darīt vēl vairāk. Tā saucamajos “treknajos gados” birokrātiskais aparāts un administrācija būtiski palielinājās. Tā vietā, lai modernizētu apkalpošanu un administrēšanu, tika izvēlēts otrs ceļš – jaunu štata vietu radīšana. Šobrīd mehāniskas līdzekļu samazināšanas dēļ izglītības sistēma, veselības sistēma un daudzas citas valsts atbildībā esošas nozares atrodas kritiskā situācijā, kad tās vairs nespēs pildīt savus pienākumus. Ir vitāli nepieciešams veikt ilgtermiņa orientētas reformas, kas paredzētu, gan izmaksu samazinājumu, gan arī efektivitātes palielinājumu, lai varētu nodrošināt tās funkcijas, kuras iepriekš bija iespējams veikt ar daudz lielākiem pieejamiem resursiem.

Kā to realizēt? Kā novērst subjektivitātes klātbūtni, kad netiek reformētas institūcijas, kur varētu ciest partijas biedri, kolēģi vai draugi? Kādiem kritērijiem būtu jābūt efektīvas pārvaldes īstenošanā valsts pārvaldē? Kādi ir esošie veiksmes stāsti Austrumeiropā pēc Padomju savienības sabrukuma? Konference koncentrēsies uz trīs vissāpīgākajiem sektoriem – izglītības, veselības un iekšlietu sistēmas administrācijas reformēšanu.

Forumu atklās Brīvības un solidaritātes fonda priekšsēdētājs Atis Lejiņš, kurš ievadīs daudzu profesionālu pārstāvju prezentācijas. Ar saviem referātiem forumā uzstāsies Eiropas Savienības pārstāvniecības Latvijā vadītāja Iveta Šulca, Valsts kancelejas pārstāve Baiba Pētersone, LU Sociālo zinātņu fakultātes Politikas zinātnes studiju nodaļas docente Iveta Reinholde, Igaunijas Iekšlietu ministra padomnieks no 2007. Līdz 2009. gadam Jarno Laur, bijušais KNAB vadītājs Aleksejs Loskutovs, Zviedru ekonomikas augstskolas Rīgā Ekonomikas departamenta vadītājs Morten Hansen, Zviedru ekonomikas augstskolas Rīgā asociētais profesors Roberts Ķīlis un Eiropas Progresīvo studiju fonda padomnieks Ekonomikas jautājumos Matthieu Meaulle.

Pēc pusdienu pārtraukuma paredzēta tematiska diskusija ar pārstāvjiem no dažādām Latvijas politiskajām partijām un ekspertiem.

BSF 4. foruma programma (.pdf).